زنجیر چرخ

پلیمر چیست؟ نانو پلیمر چیست؟

پلیمر چیست؟ نانو پلیمر چیست؟

پلیمر چیست ؟

پلیمر (به انگلیسی: polymer) ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده‌ است. پلیمر که یک ماده جدید در پتروشیمی است و از لحاظ قدرت و سختی (بر اساس نوع grade پلیمر) با آهن نیز برابری می کند و حتی برتری نیز دارد .

زنجیر چرخ

 

این مواد که استحکام بیشتری نسبت به فلز دارند اما بسیار سبک و با کاربردی آسان و همگانی می باشند . از جمله کاربرد این مواد، می توان به سرعت گیر های خیابان و جاده ها ،اسباب بازی های پارک ها، روکش چوب و انواع فوم های پلیمری و …. اشاره کرد. جدیدا به لحاظ سختی پلیمرها و قدرت انعطاف پذیری آنها ، کشتی ها برای زنجیر لنگر و یدک کش از پلیمر استفاده می کنند . بهترین نوع پلیمرها در آلمان ، انگلیس و کره تولید می شود .

 

نانو پلیمر چیست ؟

فناوری نانو توانایی ساخت، کنترل و استفاده ماده در ابعاد نانومتری است. اندازه ذرات در فناوری نانو بسیار مهم است، چرا که در مقیاس نانویی، ابعاد ماده در خصوصیات آن بسیار تأثیرگذار است و خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تک تک اتم‌ها و مولکول‌ها با خواص توده ماده متفاوت است. پژوهشگران، نانوذرات مختلف را به اين مواد پلیمری اضافه کردند تا به مواد جديدي با مقاومت گرمايي، پايداري، شفافيت و استحکام مکانيکي بالا دست يابند. ترکیب این دو محصول با یکدیگر ، باعث شد سطح بالایی از کیفیت در پلیمر ایجاد شود .

زنجیر چرخ

 

اين محققان، همچنين به کمک ابزارهاي شبيه‌سازي توزيع نانو  را در مخلوط‌ هاي پليمري بررسي و عملکرد روش‌هاي توليدي نظير قالب‌گيري تزريقي، ريسندگي الياف و اکستروژن را در فراوري بهينه و کم‌هزينه نانوکامپوزيت‌هاي جديد مطالعه کردند.

نتايج اين پروژه براي صنايع خودرو و حمل ونقل، ساخت وساز و نساجي بسيار با اهميت است و تجاري‌سازي آن به این علت انجام شد که محصولی بسیار قوی تولید شده است که از فلزها قوی تر می باشد اما کارآمد است و صرفه اقتصادی بیشتری دارد و همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری می باشد (انعطاف پذیری خاصیت مهمی است که در بعضی از محصولات مانند زنجیر چرخ از اهمیت ویژه ای برخوردار است ) .

 

زنجیر چرخ های نانو پلیمری یخران رایا

زنجیر چرخ پلاستیکی

 

 

 

1 دیدگاه برای “پلیمر چیست؟ نانو پلیمر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.