زنجیر چرخ فلزی

مقایسه زنجیر چرخ فلزی و پلیمری

زنجیر چرخ چیست ؟

زنجیر چرخ به زنجیری گفته می‌شود که به دور تایر خودروها کشیده می‌شود تا از لیز خوردن آنها بر روی برف و یخ جلوگیری کند. زنجیر چرخ در زمستان یکی از وسایل ضروری است که بایستی به هنگام بارش برف روی لاستیک های خودرو بسته شوند تا از لیز خوردن چرخ ها جلوگیری کنند. به هنگام یخبندان ، زنجیر چرخ هم چندان مؤثر نبوده و دقت راننده و راندن بسیار آهسته را می طلبد. در واقع زنجیر چرخ برای خودرو همان کاری را می‌کند که یخ‌شکن‌ها برای پیادگان می‌کنند.
زنجیر ها به صورت جفتی به چرخ هایی که خودرو را به حرکت در می‌آورند بسته می‌شوند تا در شرایط نامساعد یخ، برف یا گل در جاده خودرو حرکت کند.

زنجیر چرخ فلزی

زنجیر چرخ های فلزی که استفاده از آنها از گذشته مرسوم بوده است ، با توجه به اینکه محور خودرو در جلوی خودرو قرار دارد یا در عقب خودرو، به دو چرخ جلو یا دو چرخ عقب بسته می شوند . با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات در گذر زمان، افراد متوجه شدند که استفاده از این نوع زنجیر چرخ ها در بسیاری از مواقع باعث آسیب هایی به خودروی آنها می شود . در نتیجه مهندسین و محققان در این زمینه ، شروع به اقداماتی کردند که منجر به تولید زنجیر چرخ های جدیدی با عنوان ” زنجیر چرخ پلیمری ” شد .

زنجیر چرخ فلزی

 

در ادامه ، می توان به ۵ دلیل عمده و مهم برای استفاده نکردن از زنجیر چرخ فلزی اشاره کرد :

 • جلوبندی خودرو را خراب می کند زیرا جلوبندی خودرو را از حالت بالانس خارج می کند.
 • باعث لرزش بسیار زیاد خودرو می شود .
 • در هنگام برف کم و روی آسفالت ، سیستم انتقال نیروی خودرو را مختل می کند .
 • سرعت رانندگی به ۲۰ یا ۳۰ کیلومتر در ساعت می رسد .
 • نصب آن در برف و یخبندان بسیار سخت می باشد .
 • گلگیر خودرو را خراب می کند زیرا در بسیاری از مواقع ممکن است زنجیر چرخ در حین حرکت باز شده و باعث ضربه زدن به گلگیر شود .
 • این زنجیر چرخ ها عمر طولانی ندارند و پس از یکسال دچار زنگ زدگی می شوند .
 • ممکن است به سیستم ترمز ABS خودرو اسیب برسانند زیرا در حین رانندگی ممکن است از دور چرخ باز شده و با محور ترمز درگیر شود .
 • باعث از بین رفتن لاستیک خودرو و ایجاد ترک هایی در محل قرار گرفتن زنجیر ها بر روی لاستیک می شود زیرا فلز باعث می شود که تراکم مولکولی در لاستیک از بین برود و ترک در آن ایجاد شود .

با توجه به مشکلاتی که در بالا به آن اشاره شد، نوعی زنجیر چرخ جدید را معرفی می کنیم که مطابق با تکنولوژی روز اروپا و آمریکا ساخته شده است و دارای کاربردی بسیار آسان می باشد . این زنجیر چرخ ها با نام ” زنجیر چرخ نانو پلیمر یخران رایا ” در بازار عرضه می شود .

تولید و ثبت اختراع زنجیر چرخ پلیمری در ایران فقط در انحصار شرکت رایا می باشد که برای مقابله با کپی برداری از کالا و کالاهای مشابه در بازار، لوگوی “یخران رایا” بر روی بدنه زنجیر چرخ حک شده است .

رایا مجموعه ایست دانش بنیان متشکل از مخترعین، مهندسین، مبتکرین و اساتید برتر دانشگاهی کشور که با ذوق و هنر ایرانی خود و نیز تکنولوژی روز دنیا در راستای اصلاح و بهینه سازی الگوی مصرف انرژی، کاهش مصرف سوخت و تولید ملزومات ایمنی به جهت شناسایی گازهای آلاینده و خطرناک و نیز خدمات امدادی و رفاهی و زنجیر چرخ رایا (نانو پلیمری از طریق تزریق مواد پلی اورتان ) از سال ۱۳۸۷ در خدمت شما سروران گرامی می باشد.

 

زنجیر چرخ پلیمری

جنس زنجیر چرخ پلیمری کاملاً خاص بوده و برای این هدف ساخته شده است که علاوه بر راحتی در نصب، به کمک اصطکاک زیادی که با سطح برف ایجاد می کند باعث جلوگیری از سر خوردن خودرو بر روی سطوح برفی و یخی می گردد. این عملکرد مزیت بسیار بزرگی است، زیرا سایر زنجیر چرخ ها در برف های عمیق و یا نرم بیشتر باعث فرو رفتن خودرو در داخل برف می گردند، در صورتی که این نوع زنجیر چرخ با ایجاد اصطکاک با سطح برف مانع از فرو رفتن خودرو به داخل آن می گردد.

زنجیر چرخ پلیمری

 

ازمهمترین مزایای زنجیر چرخ ژله ای ( پلیمری ) می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • نصب آسان و سریع و بدون نیاز به استفاده از جك
 • عدم آسیب رسانی به رینگ، لاستیك، قطعات جلوبندی و سیستم ABS و آسفالت جاده ها
 • رانندگی آرام ، ایمن و حرکت بدون لرزش خودرو در مقایسه با استفاده از زنجیر چرخ های فلزی
 • مجهز بودن به یخ شكن و درنتیجه جلوگیری از لیز خوردن خودرو در هنگام حركت و همچنین در شروع حركت.
 • مقاوم در برابر سایش و پار گی
 • دارای یکسال گارانتی

شرکت پژوهشگران بهینه انرژی رایا مفتخر است که تمام آزمایشات لازم برای تست محصول زنجیر چرخ پلیمری را زیر نظر آزمایشگاه ساپکو انجام داده که گزارش تست برخی از این آزمون ها به شرح ذیل می باشد:

 • آنالیز مواد پلیمری تحت استاندارد FTIR-40349/4394
 • مقاومت كششی و تغییرات استحكام كششی در قسمت های آجدار و بند
 • مقاومت به خوردگی تحت استاندارد D171058
 • سختی و تغییرات سختی در قسمت های آجدار و بند و سگك تحت استاندارد ASTM D2240
 • ضربه برودتی تحت استاندارد D421235,Dدر قسمت های آجدار و سگك

در انتها می توان گفت :
۱- خودروهایی که مجهز به سیستم ترمز ABS هستند مجاز به استفاده از زنجیر چرخ های معمولی نیستند. توضیح: به این دلیل که این نوع زنجیر چرخ ها با بوجود آوردن ارتعاش بر روی چرخ ها باعث اختلال در عملکرد سنسورهای این سیستم شده و عملاً این سیستم را از مدار خارج می کند. این اختلال در عملکرد سیستم ABS می تواند بسیار خطر آفرین باشد و به عدم توانایی در کنترل خودرو بیانجامد. با استفاده از زنجیر چرخ پلیمری این مشکل کاملاً رفع خواهد شد. به این دلیل که نوع عملکرد آن کاملاً متفاوت بوده و هیچ گونه ارتعاشی بر روی چرخ ها ایجاد نخواهد کرد.

۲- جلوگیری از آسیب رساندن به سیستم تعلیق، کمک فنرها و جلوبندی خودرو به دلیل عدم ایجاد ارتعاش بر روی چرخ ها، آسیبی به سیستم تعلیق و کمک فنرها وارد نخواهد کرد و هیچ گونه سروصدا و ارتعاشی نیز برای سرنشینان خودرو ایجاد نخواهد شد و علیرغم حرکت در برف، راحتی سرنشینان هیچ خللی نخواهد دید.

۳- عدم آسیب به تایر خودرو استفاده از زنجیر چرخ معمولی معمولا باعث آسیب و از بین رفتن تایر خودرو و همچنین آسفالت جاده ها می شود. از این رو استفاده از زنجیر چرخ های رایج فعلی در بسیاری از کشورهای اروپائی ممنوع بوده و غیر مجاز شمرده می شود. چرا که زنجیر چرخ های معمولی و فلزی تایر خودرو را از داخل فرسوده و عمر مفید آن را کوتاه می نماید اما با استفاده از زنجیر چرخ پلیمری علاوه بر جلوگیری از آسیب های وارده به بدنه خودرو می توانیم از آسیب رسیدن به تایر ها نیز جلوگیری کنیم.

4 دیدگاه برای “مقایسه زنجیر چرخ فلزی و پلیمری

  1. سلام روزتون بخیر
   زنجیرچرخ های نانو پلیمری برای۲۰۶ تیپ۵ و ۶ غیر قابل استفاده است.
   ولی به طور کلی برای تمام رینگ ها قابل استفاده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.